Bu dijital mektubumu size göndermekteki amacım, 14-15 Mayıs’da yapılacak olan seçimli olağan Genel Kurulumuzda Değişim Grubundan Başkan adayı olarak sizlerden destek istemek.

 

Zira 8.500 faal meslektaşımıza ulaşmanın mümkün olamayacağını sizler de takdir edersiniz.

Ben bu mesleği 1981 yılından beri yapmaktayım. İşimi başarı ile bugünlere kadar getirmiş bir Meslektaşınız olarak, aralıklı dönemlerde İzmir Mali Müşavirler Derneğinde, Odamız komitelerinde, temsilciliklerinde çeşitli görevler yaptım. 2002-2004 döneminde Oda sekreterliği, 2010-2016 dönemlerinde ilk nispi temsil sistem uygulaması ile listeyi delerek, Yönetim Kurulu görevinde bulundum. Muhalefet grubu olmakla birlikte, meslektaşa fayda sağlayacak bir konu olduğu için Yeni Oda binasının yapımında çok ciddi emeğim ve katkım oldu. Tüm bu çalışmalarımdan sonra, 2016-2019 döneminde Üst birliğimiz TÜRMOB’ da Denetleme Kurulu üyeliği görevinde bulundum. Burada yaptığım görev neticesinde de ciddi anlamda tecrübemi artırmış oldum ve İzmir Mali Müşavirler Odasının Başkan adayı olarak; edindiğim tüm bu tecrübeler ile meslektaşıma fayda sağlamak üzere yola çıktım.

 

Değişim Grubu yol arkadaşlarım beni oy birliği ile bu göreve layık gördüler. Bu deneyim ve tecrübemi sizlerle paylaşmak beni gerçek anlamda onurlandıracaktır. Birçok ilkleri yaşamış ve yaşatmış biri olarak bu göreve hazırım. Yeniden bir ilki yaşamaya hazır olun. Çünkü ben Başkan olur isem kamuoyunda saygınlık ve itibarımız konularında farkındalık yaratacağım. Müşterilerimiz ne yaptığımızı bilecek ve ne kadar önemli olduğumuzu her platformda paylaşacağım.

 

Haksız rekabet ve tahsilat konuları zaten saygınlığın yitirilmesinden kaynaklı olduğunu bildiğim için, bunun üzerine ciddi çalışmalar yapacağım.

 

TÜRMOB ve Hazine Maliye Bakanlığının E-Birlik üzerindeki protokolünü önemsiyorum. Bunun uygulanması konusunda özverili çalışacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu konunun öneminin bilincindeyim.

 

Büro ziyaretlerinde gördüğüm kadarı ile ofislerde çalışma ortamının giderek azaldığı ve homeofis çalışma ortamına dönüldüğünü üzülerek görmüş oldum. Bu duruma acilen çözüm üretilmesi konusunda elimden geleni yapacağım. Çünkü bizler birbirimizi görmez isek, bilgi ve mesleki paylaşımlarımızı sadece sanal ortamlara yöneltirsek, gücümüzü ortaya koyamayız.

 

Değişim Grubu olarak yapacaklarımıza gelince;

Değişim Grubu 2016 yılında Çözüm Grubu ve İlke Grubu’nun Tüzük birlikteliği yaparak bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Tecrübe ve güven tesis etmiş, deneyimli bir gruptur. Ön seçimle adaylar belirlenir ve 2 Dönem kuralı olan bir gruptur. Yaptığı pandemi öncesi Mesleki eğitim ve sosyal amaçlı projelerle de bilinmektedir.

 

Yapmayı Hedeflediğimiz projelerimiz;

13 Haziran meslek yasamızı bir şölen olarak kutlayacağız. 1 Mart mı 13 Haziran mı tartışmasına son vereceğiz. Bu çıkmazı hep birlikte çözerek Muhasebe Mesleğinin bu anlamda daha önemli ve ayrıcalıklı görülmesini sağlayacağız. 13 Haziran haftasında her yıl olağanüstü mali genel kurullar düzenleyerek hem daha şeffaf oda yöneteceğiz hem de tüm faaliyetlerimizi siz meslektaşlarımızla paylaşacağız.

 

Ruhsat hakkını kazanmış meslektaşlarımızın Odamıza kaydını yapmadıklarını görmekteyiz. Giriş aidatının yüksek olması ve haklarının baki olması nedeniyle ruhsatlarını almamaktalar. Bu durumun acilen çözüme kavuşmasını sağlayacağız.

 

Şöyle ki Ruhsat almak isteyen genç meslektaşlarımıza Oda giriş aidatlarının yarısının alınması, ruhsatı kullanmak istediğinde büro tescil belgesi ile diğer yarısının ödenmesi için TÜRMOB ile gerekli girişimlerde bulunacağız.

 

Ayrıca Bordrolu çalışan meslektaşlarımız için kamu kurumlarında çalışan meslektaşlarımız gibi yarı aidat alınması konusunda eşitlik ilkesini hayata geçireceğiz. Bu konu ile ilgili TÜRMOB’a gerekli baskıyı uygulayacağız.

 

Pandemi döneminde ve yaşanılan Depremlerde görüldüğü gibi Odamız gereği gibi çalışmadı ve meslektaşı yalnız bıraktı. Bunun çözümü için kriz merkezlerini oluşturup bu konuda hazırlıklarımızı hayata geçireceğiz. Bu konu hepimiz için çok önemli bir konu olarak gündemimizde ve ilk yapacaklarımız arasında olacaktır. Meslektaşımızın böyle zamanlarda yalnızlaşmayacağı sözünü şimdiden vermek istiyoruz.

 

Odamızda sosyal proje olarak Vakıf kurulması için gerekli hazırlığı yaparak çok önemli bir yapıyı

Hayata geçireceğiz. İhtiyaç sahiplerine daha rahat ulaşmak, yardımlaşmayı genişletmek istiyoruz. Örneğin yaşlılıkta birbirimize destek sağlayacak yaşlı bakım evleri ve çocuklara okul kreşleri girişiminde bulunacağız. Bunun için gerekli Oda binamızın ve mülklerimizin de olması vakfın kurulmasında bizim için çok büyük bir avantaj olacaktır.

 

Geçen seçim dönemlerinde söylediğimiz gibi, şeffaf yönetim anlayışımızı yeniliyoruz ve geliştiriyoruz. Nispi temsil sistemi anlayışı ile diğer gruplardan meslektaşlarımızı da sisteme alarak Danışma Meclisini Oda Meclisine dönüştüreceğiz. Yönetime girmeyen gruplardan temsilcileri, gruplardan seçilmiş tüm Birlik Delegelerini Oda Meclisine alacağız. Oda meclis toplantılarını da canlı olarak sosyal medyadan yayınlayacağız.

 

Meslek siyasetinde iç parçalanmalara, bölünmelere sebep olacak yaklaşımlardan uzak durarak, birleştirici ve uzlaştırıcı yöntemler ile daha katılımcı bir yönetim anlayışı ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

Huzur Haklarını makul olan seviyeye getirip Huzur Hakkı enflasyonuna son vereceğiz. Zira çok sayıda Huzur hakkı dağıtan bir yönetim anlayışı mesleğimize gittikçe zarar vermektedir. Yönetimde Amatör ruh Profesyonel yönetim anlayışını benimseyeceğiz.

 

Eğitim yerlerimizin yeterli sayıda olduğu düşüncesi ile mesleki eğitimleri pratik ve daha çok uygulamaya yönelik eğitimler ile destekleyeceğiz. Genç meslektaşlarımızı burada ağırlamayı planlayarak ücretsiz eğitimlerden faydalanmalarını sağlayacağız. Ayrıca Dijital çağa ayak uydurmaları için her yaş kesimi için eğitimler düzenleyeceğiz.

 

Oda kaynaklarını her anlamda daha doğru ve faydalı kullanacağız.

 

Mesleki uzmanlaşmaya yönelik kariyer planlamaları ve projeleri hazırlayıp bunlar üzerinde yoğun çalışmalar yapacağız. TÜRMOB ‘a ve Hazine ve Maliye bakanlığı aracılığı ile BDDK’ya baskı yaparak, Bankaların tek tip hesap ekstresi standardının oluşturulması için çalışmalar yapacağız.

 

Tüm bunları yaparken, ilkleri organize eden bir meslektaşınız olarak tüm tecrübelerimi aktaracağım. Size ilkler dediğim faaliyetlerden bir kaç örnek vermek isterim; Sosyal etkinlikler olarak, ilk Futbol Turnuvası düzenlenmesi, 8 Mart Kadınlar günü ve Oda tiyatromuzun kurulması, kan bankası ve meslektaş albümü hazırlanması, 1 Eylül Dünya Barışı etkinliği, Kocaeli, Adana Ceyhan, Hendek depremlerinde yardımların toplanıp bölgeye ulaştırılması. Semtlerde ise hanlarda faks uygulaması ile mevzuat takibini meslektaşlara ulaştırılması ve mesleki danışma ve dayanışma trafiğinin oluşması.

 

Oda sekreterliği döneminde; Enflasyon muhasebesinde İzmir Ticaret Lisesindeki 100 er li eğitimler, Oda sms sisteminin kurulması ve ilk mesleki duyuruların, ölümlerin, eğitim duyurularının yapılmasını sağladım. Uygulama birlikteliği ile vergi dairelerinin ve ticaret sicil yazışma birlikteliğinin sağlanması. Eski oda binasında 3.katın alınmasındaki emeğim. Yönetim kurulunda meslek odaları ve Sivil toplum ile ilişkilerini takip ve gerekli eylemsel demokratik haklar için mücadelem. Yeni binanın TÜRMOB tarafından alınması ile ilk baştan sonuna kadar restorasyon işlerinde ciddi emek verdim. Ayrıca TÜRMOB’ dan tapunun İzmir Odasına kazandırılması konusunda ısrarcı tutum ile sonuca ulaşmaktaki katkılarım yadsınamaz.

Önemli Not: Yeni Oda binası için yer arayışlarında komisyonda Manavkuyu’da alınmak istenen arsanın Eğitim salonlarının olamayacağı konusunda ısrarcı duruş ve alınmayışındaki katkım çoktur. (Orası alınmış olsa idi böyle bir Oda binamız olamayacaktı.)

 

TÜRMOB da ise ; Diğer illerdeki delegeler ile yapılan görüşmeler neticesinde TÜRMOB seçimlerinde 3. listenin oluşması ve YMM ve SMM’lerin ayrı ayrı veya birlikte liste yapabilmesi adına açılan davanın kazanılması ile demokratik hakların kazanılmasındaki katkı sağladım. TÜRMOB 'da bir protokol ile denetleme kurulu başkanlığından feragat ederek alt kurullarda tüm diğer grupların bir arada çalışmalarındaki katkı sağladım. 

 

Bu yapılanlar meslek adına yapılmış ve ciddi emek isteyen işlerden oluşanlardır. Pek tabii çalışma arkadaşlarım ile bu görevleri birlikte yaptığımız konusunda şüphe yok. Burada anlatmak istediğim bunları düşünce olarak ortaya koymak veya düşünceleri toparlayıp takip edip sonucunu almak adınadır.

 

Tecrübe, öngörü ve çok çalışmak prensibi ile yenilerine ulaşmak sizin sadece bir OY’unuz, çok uzak değil.

 

Sizlerden ricam,

14-15 Mayıs Genel Kuruluna katılım yapmanız. 14 Mayıs’da Genel kurulu sosyal medyadan izleyerek katılım yapmak isteseniz bile, 15 Mayıs’da muhakkak oyunuzu DEĞİŞİM GRUBU'na kullanmaya bekliyor ve saygılarımı sunuyorum.

 

Ali YENİDOĞAN

İZMİR DEĞİŞİM GRUBU

BAŞKAN ADAYI